libc 2.28.9000 - en to fi translation catalogue (1209 entries)

en: 		Access Rights :
fi: 		Käyttöoikeus  :

en: 		Attributes    :
fi: 		Määreet       :

en: 	%s [-abkCLNTM][-Dname[=value]] [-i size] [-I [-K seconds]] [-Y path] infile
fi: 	%s [-abkCLNTM][-Dnimi[=arvo]] [-i koko] [-I [-K sekuntit]] [-Y polku] syötetiedosto

en: 	%s [-c | -h | -l | -m | -t | -Sc | -Ss | -Sm] [-o outfile] [infile]
fi: 	%s [-c | -h | -l | -m | -t | -Sc | -Ss | -Sm] [-o tulostiedosto] [syötetiedosto]

en: 	%s [-n netid]* [-o outfile] [infile]
fi: 	%s [-n verkkoid]* [-o tulostiedosto] [syötetiedosto]

en: 	%s [-s nettype]* [-o outfile] [infile]
fi: 	%s [-s verkkotyyppi]* [-o tulostiedosto] [syötetiedosto]

en: 	Access rights:
fi: 	Käyttöoikeus:

en: 	Entry data of type %s
fi: 	Merkintädata tyyppiä %s

en: 	Name       : %s
fi: 	Nimi       : %s

en: 	Public Key :
fi: 	Julkinen avain:

en: 	Type         : %s
fi: 	Tyyppi       : %s

en: 	Universal addresses (%u)
fi: 	Yleiset osoitteet (%u)

en: 	[%d]	Name          : %s
fi: 	[%d]	Nimi          : %s

en: 	[%u] - [%u bytes]
fi: 	[%u] - [%u tavua]

en: 	not a dynamic executable
fi: 	käynnistettävää tiedostoa ei voi ladata dynaamisesti

en: 
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
fi: 
    Katso ohjeet vikailmoitusten tekemiseen osoitteesta:
    %s.

en: 
    Group Members :
fi: 
    Ryhmän jäsenet:

en: 
    Time to Live  :
fi: 
    Elinaika      :

en:        %s -a [pathname]
fi:        %s -a [polku]

en:     Data Length = %u
fi:     Datan pituus = %u

en:     Explicit members:
fi:     Ilmaistut jäsenet:

en:     Explicit nonmembers:
fi:     Ilmaistut epäjäsenet:

en:     Implicit members:
fi:     Ilmaisemattomat jäsenet:

en:     Implicit nonmembers:
fi:     Ilmaisemattomat epäjäsenet:

en:     No explicit members
fi:     Ei ilmaistuja jäseniä

en:     No explicit nonmembers
fi:     Ei ilmaistuja epäjäseniä

en:     No implicit members
fi:     Ei ilmaisemattomia jäseniä

en:     No implicit nonmembers
fi:     Ei ilmaisemattomia epäjäseniä

en:     No recursive members
fi:     Ei rekursiivisia jäseniä

en:     No recursive nonmembers
fi:     Ei rekursiivisia epäjäseniä

en:     Recursive members:
fi:     Rekursiiviset jäsenet:

en:     Recursive nonmembers:
fi:     Rekursiiviset epäjäsenet:

en:   or:
fi:   tai:

en:  (SKIPPED)
fi:  (OHITETTU)

en:  (changed)
fi:  (muutettu)

en:  (first)
fi:  (ensimmäinen)

en:  [OPTION...]
fi:  [VALITSIN...]

en: "%s" is no directory; ignored
fi: ”%s” ei ole hakemisto: ei huomioida

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
fi: ”Zone %s”-rivi ja -l -valitsin ovat toisensa poissulkevia

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
fi: ”Zone %s”-rivi ja -p -valitsin ovat toisensa poissulkevia

en: "infile" is required for template generation flags.
fi: ”syötetiedosto” vaaditaan mallin luontilippuja varten.

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
fi: %.*s: parametri ARGP_HELP_FMT vaatii arvon

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
fi: %.*s: Tuntematon ARGP_HELP_FMT-parametri

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
fi: %1$s: määrittelyn lopusta puuttuu ”END %1$s”

en: %d libs found in cache `%s'
fi: Välimuistista ”%2$s” löytyi %1$d kirjastoa

en: %s in ruleless zone
fi: %s säännöttömässä vyöhykkeessä

en: %s is a 32 bit ELF file.
fi: %s on 32-bittinen ELF-tiedosto.

en: %s is a 64 bit ELF file.
fi: %s on 64-bittinen ELF-tiedosto.

en: %s is for unknown machine %d.
fi: %s on tarkoitettu tuntemattomalle koneelle %d.

en: %s is not a known library type
fi: %s ei ole tunnettu kirjastotyyppi

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
fi: %s ei ole jaettu objektitiedosto (Tyyppi: %d).

en: %s is not a symbolic link
fi: %s ei ole symbolinen linkki

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
fi: %s ei ole ELF-tiedosto - sen alussa on väärät taikatavut.

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
    %n
fi: %s%s%s:%u: %s%sVäite ”%s” ei pidä paikkaansa.
    %n

en: %s%sUnknown signal %d
fi: %s%sTuntematon signaali %d

en: %s: %s; low version = %lu, high version = %lu
fi: %s: %s; alaversio = %lu, yläversio = %lu

en: %s: %s; why = %s
fi: %s: %s; syy = %s

en: %s: %s; why = (unknown authentication error - %d)
fi: %s: %s; syy = (tuntematon todennusvirhe - %d)

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
fi: %s: <mb_cur_max> on oltava suurempi kuin <mb_cur_min>

en: %s: C preprocessor failed with exit code %d
fi: %s: C-esikääntäjä epäonnistui paluuarvolla %d

en: %s: C preprocessor failed with signal %d
fi: %s: C-esikääntäjä epäonnistui signaalilla %d

en: %s: Can't create %s/%s: %s
fi: %s: Tiedostoa %s/%s ei voi luoda: %s

en: %s: Can't open %s: %s
fi: %s: Tiedostoa %s ei voi avata: %s

en: %s: Can't remove %s/%s: %s
fi: %s: Tiedostoa %s/%s ei voi poistaa: %s

en: %s: Memory exhausted: %s
fi: %s: Muisti lopussa: %s

en: %s: More than one -L option specified
fi: %s: Annettu useampi kuin yksi -L -valitsin

en: %s: More than one -d option specified
fi: %s: Annettu useampi kuin yksi -d -valitsin

en: %s: More than one -l option specified
fi: %s: Annettu useampi kuin yksi -l -valitsin

en: %s: More than one -p option specified
fi: %s: Annettu useampi kuin yksi -p -valitsin

en: %s: More than one -t option specified
fi: %s: Annettu useampi kuin yksi -t -valitsin

en: %s: More than one -y option specified
fi: %s: Annettu useampi kuin yksi -y -valitsin

en: %s: Too many arguments
fi: %s: Liian monta argumenttia

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
fi: %s: ”%s” mainittu useammin kuin kerran painon %d määrittelyssä

en: %s: `%s' must be a character
fi: %s: ”%s” on oltava merkki

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
fi: %s: ”%s”-arvo ei vastaa ”%s”-arvoa

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
fi: %s: ”-1” on oltava viimeinen merkintä kentässä ”%s”

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
fi: %s: ”forward” ja ”backward” sulkevat toisensa pois

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
fi: %s: ”position” on käytetävä tietylle tasolle kaikissa osissa tai ei yhdessäkään

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
fi: %s: ”translit_start”-osa ei lopu tekstiin ”translit_end”

en: %s: bad symbol <%.*s>
fi: %s: virheellinen symboli <%.*s>

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
fi: %s: ensimmäisen ja viimeisen merkin tavusarjojen on oltava saman pituiset

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
fi: %s: ”%s” ei voi olla sanankatkaisuvälin loppuna

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
fi: %s: uudelleenjärjestys kohdan %.*s jälkeen ei onnistu: tuntematon symboli

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
fi: %s: merkistökartan merkki ”%s” ei ole esitettävissä yhdellä tavulla

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
fi: %s: oletusarvona tarvittava merkki ”%s” ei ole esitettävissä yhdellä tavulla

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
fi: %s: oletusarvona tarvittavaa merkkiä ”%s” ei ole määritelty

en: %s: command was '%s', result was %d
fi: %s: komento oli ”%s”, tulos oli %d

en: %s: destination must not be a directory
fi: %s kohde ei saa olla hakemisto

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
fi: %s: suuntalippu merkkijonossa %Zd kentässä ”era” ei ole ”+” eikä ”-”

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
fi: %s: suuntalippu merkkijonossa %Zd kentässä ”era” ei ole yksittäinen merkki

en: %s: duplicate `default_missing' definition
fi: %s: kaksinkertainen ”default_missing”-määrittely

en: %s: duplicate category version definition
fi: %s: kaksinkertainen kategorian versiomäärittely

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
fi: %s: kaksinkertainen määrittely osalle ”%s”

en: %s: duplicate definition of `%s'
fi: %s: kaksinkertainen määrittely ”%s”

en: %s: empty category description not allowed
fi: %s: tyhjää kategoriakuvausta ei sallita

en: %s: empty weight string not allowed
fi: %s: tyhjiä painomerkkijonoja ei sallita

en: %s: error in state machine
fi: %s: virhe tilakoneessa

en: %s: failed to remove the old destination
fi: %s: vanhan kohteen poistaminen epäonnistui

en: %s: field `%s' declared more than once
fi: %s: kenttä ”%s” määritelty useammin kuin kerran

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
fi: %s: kenttä ”%s” ei sisällä tasan kymmentä merkintää

en: %s: field `%s' must not be defined
fi: %s: kenttä ”%s” ei saa olla määritelty

en: %s: field `%s' must not be empty
fi: %s: kenttä ”%s” ei saa olla tyhjä

en: %s: field `%s' not defined
fi: %s: kenttää ”%s” ei ole määritelty

en: %s: field `%s' undefined
fi: %s: kenttä ”%s” on määrittelemätön

en: %s: file open error: %m
fi: %s: virhe tiedoston avaamisessa: %m

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
fi: %s: roskaa siirtymäarvon lopussa merkkijonossa %Zd kentässä ”era”

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
fi: %s: roskaa aloituspäivän lopussa merkkijonossa %Zd kentässä ”era”

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
fi: %s: roskaa lopetuspäivän lopussa merkkijonossa %Zd kentässä ”era”

en: %s: incomplete `END' line
fi: %s: epätäydellinen ”END”-rivi

en: %s: invalid destination: %s
fi: %s: virheellinen kohde: %s

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
fi: %s: virheellinen ohjaussarja ”%%%c” kentässä ”%s”

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
fi: %s: virheellinen ohjaussarja kentässä ”%s”

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
fi: %s: virheellinen arvo siirtymälle merkkijonossa %Zd kentässä ”era”

en: %s: invalid number of sorting rules
fi: %s: virheellinen määrä lajittelusääntöjä

en: %s: invalid option -- '%c'
fi: %s: virheellinen valitsin -- ”%c”

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
fi: %s: virheellinen aloituspäivä merkkijonossa %Zd kentässä ”era”

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
fi: %s: virheellinen lopetuspäivä merkkijonossa %Zd kentässä ”era”

en: %s: invalid value for field `%s'
fi: %s: virheellinen arvo kentälle ”%s”

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
fi: %s: kielilyhennettä ”%s” ei ole määritelty

en: %s: line %d: bad command `%s'
fi: %s: rivi %d: virheellinen komento ”%s”

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
fi: %s: rivi %d: voidaan määritellä korkeintaan %d ”trim”-toimialuetta

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
fi: %s: rivi %d: odotettiin ”on” tai ”off”, löytyi ”%s”

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
fi: %s: rivi %d: ei huomioida loppuroskaa ”%s”

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
fi: %s: rivi %d: listarajoittimen jälkeen ei ole toimialuetta

en: %s: missing `order_end' keyword
fi: %s: avainsana ”order_end” puuttuu

en: %s: missing `reorder-end' keyword
fi: %s: avainsana ”reorder-end” puuttuu

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
fi: %s: avainsana ”reorder-sections-end” puuttuu

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
fi: %s: puuttuva aikakausimuoto merkkijonossa %Zd kentässä ”era”

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
fi: %s: puuttuva aikakauden nimi merkkijonossa %Zd kentässä ”era”

en: %s: more than one 'else'
fi: %s: useampi kuin yksi ”else”

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
fi: %s: useita järjestysmäärittelyjä osalle ”%s”

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
fi: %s: useita järjestysmäärittelyjä nimettömälle osalle

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
fi: %s: ei kelvollista säännöllistä ilmausta kentälle ”%s”: %s

en: %s: no identification for category `%s'
fi: %s: ei tunnistetta kategorialle ”%s”

en: %s: no representable `default_missing' definition found
fi: %s: esitettävissä olevaa ”default_missing”-määrittelyä ei löytynyt

en: %s: not enough sorting rules
fi: %s: ei riittävästi lajittelusääntöjä

en: %s: numeric country code `%d' not valid
fi: %s: numeerinen maakoodi ”%d” ei kelpaa

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ”%s%s” ei salli argumenttia

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ”%s%s” on moniselitteinen

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
fi: %s: valitsin ”%s%s” on moniselitteinen; vaihtoehdot:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
fi: %s: valitsin ”%s%s” vaatii argumentin

en: %s: option '%s' requires an argument\n
fi: %s: valitsin ”%s” vaatii argumentin\n

en: %s: option is ambiguous; possibilities:
fi: %s: valitsin on moniselitteinen; vaihtoehdot:

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- ”%c”

en: %s: option requires an argument -- '%s'\n
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- ”%c”\n

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
fi: %s: järjestys ”%.*s”:lle on jo määritelty kohdassa %s:%Zu

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
fi: %s: vertailuelementin %.*s järjestystä ei ole vielä määritelty

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
fi: %s: vertailusymbolin %.*s järjestystä ei ole vielä määritelty

en: %s: output would overwrite %s
fi: %s: tuloste ylikirjoittaisi tiedoston %s

en: %s: panic: Invalid l_value %d
fi: %s: paniikki: Virheellinen ”l_value” %d

en: %s: premature end of file
fi: %s: ennenaikainen tiedoston loppu

en: %s: section `%.*s' not known
fi: %s: osaa ”%.*s” ei tunneta

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
fi: %s: aloituspäivä on virheellinen merkkijonossa %Zd kentässä ”era”

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
fi: %s: symbolisen välin sanankatkaisua ei saa suoraan seurata ”order_end”

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
fi: %s: symbolisen välin sanankatkaisu ei saa suoraan seurata sanaa ”order_start”

en: %s: syntax error
fi: %s: syntaksivirhe

en: %s: syntax error in definition of new character class
fi: %s: syntaksivirhe uuden merkkiluokan määrittelyssä

en: %s: syntax error in definition of new character map
fi: %s: syntaksivirhe uuden merkistökartan määrittelyssä

en: %s: terminology language code `%s' not defined
fi: %s: terminologiakielikoodia ”%s” ei ole määritelty

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
fi: %s: välin alku- ja loppusymbolien tulee edustaa merkkejä

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
fi: %s: kentän ”%s” arvon kolmas operandi ei saa olla suurempi kuin %d

en: %s: too few values for field `%s'
fi: %s: liian vähän arvoja kentälle ”%s”

en: %s: too many rules; first entry only had %d
fi: %s: liian monta sääntöä; ensimmäisellä merkinnällä oli vain %d

en: %s: too many values
fi: %s: liian monta arvoa

en: %s: too many values for field `%s'
fi: %s: liian monta arvoa kentälle ”%s”

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
fi: %s: translitterointidata maa-asetustosta ”%s” ei ole käytettävissä

en: %s: unable to open %s: %m
fi: %s: tiedostoa %s ei voi avata: %m

en: %s: unknown character in collating symbol name
fi: %s: tuntematon merkki vertailusymbolin nimessä

en: %s: unknown character in equivalent definition name
fi: %s: tuntematon merkki yhtäläisyysmäärittelyn nimessä

en: %s: unknown character in equivalent definition value
fi: %s: tuntematon merkki yhtäläisyysmäärittelyn arvossa

en: %s: unknown character in field `%s'
fi: %s: tuntematon merkki kentässä ”%s”

en: %s: unknown section name `%.*s'
fi: %s: tuntematon osan nimi ”%.*s”

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
fi: %s: tuntematon symboli ”%s” yhtäläisyysmäärittelyssä

en: %s: unrecognized option '%c%s'\n
fi: %s: tunnistamaton valitsin ”%c%s”\n

en: %s: unrecognized option '%s%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ”%s%s”

en: %s: value for field `%s' must be a single character
fi: %s: kentän ”%s” arvon on oltava yksittäinen merkki

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
fi: %s: kentän ”%s” arvon on oltava välillä %d...%d

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
fi: %s: kentän ”%s” arvo ei saa olla tyhjä merkkijono

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
fi: %s: ”int_curr_symbol”-kentän arvo on väärän pituinen

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
fi: %s: kentän ”%s” arvojen on oltava pienempiä kuin 127

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
fi: %s: kentän ”%s” arvot eivät saa olla suurempia kuin %d

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
fi: %s: painojen on käytettävä samaa sanankatkaisusymbolia kuin nimen

en: %s: while writing output %s: %m
fi: %s: kirjoitettaessa tulostetta %s: %m

en: %s:%u: cannot read directory %s
fi: %s:%u: hakemistoa %s ei voi lukea

en: '%s' is not a known database
fi: ”%s” ei ole tunnettu tietokanta

en: 'wait' failed
fi: ”wait” epäonnistui

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
fi: (OHJELMAVIRHE) Tuntematon versio!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
fi: (OHJELMAVIRHE) Valitsinta ei tunnistettu!?

en: (Unknown object)
fi: (Tuntematon objekti)

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
fi: *** Tiedosto ”%s” on karsittu: tarkka analyysi ei ole mahdollinen

en: *standard input*
fi: *vakiosyöte*

en: -C		ANSI C mode
fi: -C		ANSI C -tila

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
fi: -o TULOSTIEDOSTO [SYÖTETIEDOSTO]...
    [TULOSTIEDOSTO [SYÖTETIEDOSTO]...]

en: -s ignored
fi: -s jätetään huomiotta

en: -y is obsolescent
fi: -y on vanhentuva

en: .lib section in a.out corrupted
fi: a.out:in .lib-osa on turmeltunut

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
fi: <%s> ja <%s> ovat virheellisiä nimiä välille

en: <SP> character must not be in class `%s'
fi: <SP>-merkki ei saa olla luokassa ”%s”

en: <SP> character not in class `%s'
fi: <SP>-merkki ei ole luokassa ”%s”

en: <warnings>
fi: <varoitukset>

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: Access Rights :
fi: Käyttöoikeus  :

en: Accessing a corrupted shared library
fi: Käytetään turmeltunutta jaettua kirjastoa

en: Add locales named by parameters to archive
fi: Lisää parametrina annetut maa-asetustot arkistoon

en: Adding %s
fi: Listätään %s

en: Address already in use
fi: Osoite on jo käytössä

en: Address family for hostname not supported
fi: Konenimen osoiteperhe ei ole tuettu

en: Address family not supported by protocol
fi: Protokolla ei tue osoiteperhettä

en: Advertise error
fi: Ilmoitusvirhe

en: Alarm clock
fi: Herätyskello

en: All requests done
fi: Kaikki pyynnöt suoritettu

en: Also draw graph for total memory consumption
fi: Piirrä myös kaavio kokonaismuistinkulutuksesta

en: Archive control:
fi: Arkiston hallinta:

en: Argument list too long
fi: Argumenttilista on liian pitkä

en: Attempt to remove a non-empty table
fi: Yritettiin poistaa ei-tyhjä taulukko

en: Attempting to link in too many shared libraries
fi: Yritetään linkittää liian monta jaettua kirjastoa

en: Authentication OK
fi: Todennus OK

en: Authentication error
fi: Todennusvirhe

en: BOGUS OBJECT
fi: VÄÄRÄ OBJEKTI

en: Bad address
fi: Virheellinen osoite

en: Bad file descriptor
fi: Virheellinen tiedostokahva

en: Bad font file format
fi: Virheellinen kirjasintiedoston muoto

en: Bad message
fi: Virheellinen viesti

en: Bad system call
fi: Virheellinen järjestelmäkutsu

en: Bad value for ai_flags
fi: Väärä arvo kentälle ai_flags

en: Binary data
fi: Binääridataa

en: Block device required
fi: Lohkolaite vaaditaan

en: Broadcast poll problem
fi: Yleislähetyskiertokyselyongelma

en: Broken pipe
fi: Katkennut putki

en: Bus error
fi: Väylävirhe

en: CHAR
fi: MERKKI

en: CPU time limit exceeded
fi: Suoritinaikaraja ylittynyt

en: Cache expired
fi: Välimuisti vanhentunut

en: Can not access a needed shared library
fi: Tarvittavaa jaettua kirjastoa ei voi käyttää

en: Can't bind to server which serves this domain
fi: Sitominen tämän toimialueen palvelimeen ei onnistu

en: Can't chdir to /
fi: Juurihakemistoon / siirtyminen ei onnistu

en: Can't communicate with portmapper
fi: Porttikartoittajan kanssa ei voi kommunikoida

en: Can't communicate with ypbind
fi: Kommunikonti ypbind:in kanssa ei onnistu

en: Can't communicate with ypserv
fi: Kommunikointi ypserv:in kanssa ei onnistu

en: Can't create temporary cache file %s
fi: Tilapäistä välimuistitiedostoa %s ei voi luoda

en: Can't find %s
fi: %s ei löydy

en: Can't link %s to %s
fi: Linkitys %s -> %s ei onnistu

en: Can't open cache file %s
fi: Välimuistitiedostoa %s ei voi avata

en: Can't open cache file directory %s
fi: Välimuistihakemistoa %s ei voi avata

en: Can't open directory %s
fi: Hakemistoa %s ei voi avata

en: Can't stat %s
fi: Tiedoston %s tilaa ei voi lukea

en: Can't stat %s
fi: Tiedoston %s tilaa ei voi lukea

en: Can't unlink %s
fi: Tiedoston %s linkitystä ei voi poistaa

en: Cannot allocate memory
fi: Muistin varaaminen ei onnistu

en: Cannot assign requested address
fi: Pyydettyä osoitetta ei voi asettaa

en: Cannot create socket for broadcast rpc
fi: Yleislähetys-rpc:lle ei voi luoda pistoketta

en: Cannot exec a shared library directly
fi: Jaettua kirjastoa ei voi käynnistää suoraan

en: Cannot fstat file %s.
fi: Tiedoston %s tilaa ei voi lukea.

en: Cannot have more than one file generation flag!
fi: Tiedostonluontilippuja voi olla vain yksi!

en: Cannot lstat %s
fi: Tiedoston %s tilaa ei voi lukea

en: Cannot mmap file %s.
fi: Tiedoston %s muistikartoitus epäonnistui.

en: Cannot receive reply to broadcast
fi: Vastausta yleislähetykseen ei pystytä vastaanottamaan

en: Cannot register service
fi: Palvelua ei voi rekisteröidä

en: Cannot send after transport endpoint shutdown
fi: Siirron vastapään sulkemisen jälkeen ei voi lähettää

en: Cannot send broadcast packet
fi: Yleislähetyspakettia ei voi lähettää

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
fi: Pistokevalitsinta SO_BROADCAST ei voi asettaa

en: Cannot specify more than one input file!
fi: Voidaan antaa vain yksi syötetiedosto!

en: Cannot stat %s
fi: Tiedoston %s tilaa ei voi lukea

en: Cannot use netid flag with inetd flag!
fi: Netid-lippua ei voi käyttää inetd-lipun kanssa!

en: Cannot use netid flag without TIRPC!
fi: Lippua netid ei voi käyttää ilman TIRPC:tä!

en: Cannot use table flags with newstyle!
fi: Table-lippuja ei voi käyttää ”newstyle”:n kanssa!

en: Change to and use ROOT as root directory
fi: Siirry ja käytä ROOTia juurihakemistona

en: Changing access rights of %s to %#o failed
fi: Tiedoston %s oikeuksien muutos arvoon %#o epäonnistui

en: Channel number out of range
fi: Kanavan numero on sallitun välin ulkopuolella

en: Character Separator : %c
fi: Merkkierotin        : %c

en: Child exited
fi: Lapsi lopetti

en: Child has exited
fi: Lapsi lopetti

en: Child has stopped
fi: Lapsi on pysähtynyt

en: Client credential too weak
fi: Asiakkaan valtuustieto on liian heikko

en: Columns             :
fi: Sarakkeita          :

en: Communication error on send
fi: Yhteysvirhe lähetettäessä

en: Compile locale specification
fi: Käännä maa-asetustomäärittelyt

en: Computer bought the farm
fi: Tietokone heitti veivinsä

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
fi: Säädä dynaamisen linkittäjän ajonaikaiset sidonnat.

en: Connection refused
fi: Yhteys torjuttu

en: Connection reset by peer
fi: Vastapää sulki yhteyden

en: Connection timed out
fi: Yhteys aikakatkaistu

en: Continued
fi: Jatkettu

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
fi: Muunna annetun tiedoston koodaus toiseksi.

en: Convert key to lower case
fi: Muuta avain pienaakkosiksi

en: Coprocessor error
fi: Apusuorittimen virhe

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
fi: Copyright © %s Free Software Foundation, Inc.
    Tämä on vapaa ohjelmisto; katso kopiointiehdot lähdekoodista. Takuuta EI
    ole, ei edes KAUPALLISESTI HYVÄKSYTTÄVÄSTÄ LAADUSTA tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN.

en: Could not create log file
fi: Lokitiedostoa ei voitu luoda

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
fi: Luo C-otsikkotiedosto NAME, joka sisältää symbolimäärittelyt

en: Create fastloading iconv module configuration file.
fi: Luo nopeasti latautuva iconv-moduuliasetustiedosto.

en: Create output even if warning messages were issued
fi: Luo tuloste varoituksista huolimatta

en: Creation Time : %s
fi: Luontiaika    : %s

en: DATAFILE [OUTFILE]
fi: DATATIEDOSTO [TULOSTIEDOSTO]

en: DES entry for netname %s not unique
fi: DES-merkintä verkkonimelle %s ei ole ainutkertainen

en: DIRECTORY
fi: HAKEMISTO

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
fi: DST ei ole sallittu SUID/SGID-ohjelmissa

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
fi: DYNAAMISEN LINKITTIMEN OHJELMISTOVIKA!!!

en: Database for table does not exist
fi: Tietokantaa taulukolle ei ole olemassa

en: Database is busy
fi: Tietokanta on varattu

en: Default Access rights :
fi: Oletusarvoiset käyttöoikeudet:

en: Destination address required
fi: Kohdeosoite vaaditaan

en: Device disconnected
fi: Laitetta irrotettu

en: Device not a stream
fi: Laite ei ole virta

en: Device or resource busy
fi: Laite tai resurssi varattu

en: Diffie-Hellmann (%d bits)
fi: Diffie-Hellmann (%d bittiä)

en: Directory     : %s
fi: Hakemisto     : %s

en: Directory not empty
fi: Hakemisto ei ole tyhjä

en: Disk quota exceeded
fi: Levykiintiö ylittynyt

en: Do not create hard links between installed locales
fi: Älä luo kovia linkkejä asennettujen maa-asetustojen välille

en: Do not fork and display messages on the current tty
fi: Älä haaraudu ja näytä viestit nykyisessä tty:ssä

en: Do not fork, but otherwise behave like a daemon
fi: Älä haarauta, mutta toimi muuten kuin demoni

en: Do not print messages while building database
fi: Älä tulosta viestejä tietokantaa luotaessa

en: Do not use existing catalog, force new output file
fi: Älä käytä olemassaolevaa katalogia, tee uusi tulostiedosto

en: Domain not bound
fi: Toimialuetta ei ole sidottu

en: Don't add new data to archive
fi: Älä lisää uutta dataa arkistoon

en: Don't buffer output
fi: Älä puskuroi tulostetta

en: Don't build cache
fi: Älä luo välimuistia

en: Don't update symbolic links
fi: Älä päivitä symbolisia linkkejä

en: Dump information generated by PC profiling.
fi: Vedosta PC-profiloinnin luomat tiedot.

en: ELF file ABI version invalid
fi: ELF-tiedoston ABI-versio virheellinen

en: ELF file OS ABI invalid
fi: ELF-tiedoston OS ABI on virheellinen

en: ELF file data encoding not big-endian
fi: ELF-tiedoston tavujärjestys ei ole ”big-endian”

en: ELF file data encoding not little-endian
fi: ELF-tiedoston tavujärjestys ei ole ”little-endian”

en: ELF file version does not match current one
fi: ELF-tiedoston versio ei vastaa nykyistä

en: ELF file version ident does not match current one
fi: ELF-tiedoston versiotunnus ei vastaa nykyistä

en: ELF file's phentsize not the expected size
fi: ELF-tiedoston phent-koko ei ole odotetun kokoinen

en: ELF load command address/offset not properly aligned
fi: ELF-latauskomennon osoite/siirtymä ei ole tasattu oikein

en: ELF load command alignment not page-aligned
fi: ELF-latauskomennon tasaus ei ole sivutasattu

en: EMT trap
fi: EMT-ansa

en: ENTRY
fi: MERKINTÄ

en: Encrypted data
fi: Salattua dataa

en: Entry/table type mismatch
fi: Merkinnän/taulukon tyyppi on väärä

en: Enumeration not supported on %s
fi: %s ei tue luettelemista

en: Error in RPC subsystem
fi: Virhe RPC-alijärjestelmässä

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
fi: Virhe NIS+-kylmäkäynnistystiedoston käyttämisessä. Onko NIS+ asennettu?

en: Error in unknown error system:
fi: Virhe tuntemattomassa virhejärjestelmässä:

en: Error while talking to callback proc
fi: Virhe puhuttaessa vastakutsuproseduurille

en: Error: .netrc file is readable by others.
fi: Virhe: .netrc-tiedosto on muiden luettavissa.

en: Exactly one parameter with process ID required.
fi: Vaaditaan täsmälleen yksi, prosessi-ID:n sisältävä parametri.

en: Exchange full
fi: Vaihto täynnä

en: Exec format error
fi: Käynnistettävän tiedoston muoto virheellinen

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
fi: VAKAVAA: ”_POSIX2_LOCALEDEF” ei ole määritelty järjestelmässä

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
fi: TIEDOSTO sisältää kartoituksen symbolisista nimistä UCS4-arvoiksi

en: FORMAT
fi: MUOTO

en: Failed (unspecified error)
fi: Epäonnistui (määrittelemätön virhe)

en: Failed to create AVC lock
fi: AVC-lukon luominen epäonnistui

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
fi: Ei voitu määrittää, tukeeko ydin SELinuxia

en: Failed to run nscd as user '%s'
fi: Ohjelman nscd ajaminen käyttäjän ”%s” oikeuksilla epäonnistui

en: Failed to start AVC
fi: AVC:n käynnistys epäonnistui

en: Failed to start AVC thread
fi: AVC-säikeen käynnistäminen epäonnistui

en: File %s is empty, not checked.
fi: Tiedosto %s on tyhjä, ei tarkastettu.

en: File %s is too small, not checked.
fi: Tiedosto %s on liian pieni, ei tarkastettu.

en: File descriptor in bad state
fi: Tiedostokahva on virheellisessä tilassa

en: File exists
fi: Tiedosto on olemassa

en: File is not a cache file.
fi: Tiedosto ei ole välimuistitiedosto.

en: File locking deadlock error
fi: Umpikuja tiedoston lukinnassa -virhe

en: File name too long
fi: Liian pitkä tiedostonimi

en: File size limit exceeded
fi: Tiedoston kokoraja ylitetty

en: File too large
fi: Liian suuri tiedosto

en: Filters not supported with LD_TRACE_PRELINKING
fi: Suodattimet eivät ole tuettuja LD_TRACE_RPELINKING:in kanssa

en: First/next chain broken
fi: Ensimmäinen/seuraava ketju rikki

en: Floating point exception
fi: Liukulukupoikkeus

en: Floating-poing inexact result
fi: Liukuluvun epätarkka tulos

en: Floating-point divide by zero
fi: Liukuluvun jako nollalla

en: Floating-point overflow
fi: Liukuluvun ylivuoto

en: Floating-point underflow
fi: Liukuluvun alivuoto

en: For bug reporting instructions, please see:
    %s.
fi: Katso ohjeet vikailmoitusten tekemiseen osoitteesta:
    %s.

en: For bug reporting instructions, please see:\\n%s.\\n
fi: Ohjeet ohjelmistovioista ilmoittamiseen ovat osoitteessa:\\n%s\.\n

en: Format to use: new, old or compat (default)
fi: Käytettävä muoto: ”new”, ”old” tai ”compat” (oletus)

en: Full resync required for directory
fi: Hakemisto vaatii täyden uudelleensynkronoinnin

en: Function not implemented
fi: Funktion toteutus puuttuu

en: GROUP
fi: RYHMÄ

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
fi: ARGP_HELP_FMT:ssä roskaa: %s

en: Generate big-endian output
fi: Tuota big-endian-muotoa

en: Generate graphic from memory profiling data
fi: Luo kaavio muistin profilointidatasta

en: Generate little-endian output
fi: Tuota little-endian-muotoa

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
fi: Luo viestikatalogi.
    Jos SYÖTETIEDOSTO on -, syöte luetaan vakiosyötteestä.  Jos TULOSTIEDOSTO
    on -, tuloste kirjoitetaan vakiotulosteeseen.

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
fi: Luo tuloste ajan suhteen lineaariseksi (oletus on lineaarisuus suhteessa funktiokutsujen määrään)

en: Generate verbose messages
fi: Luo monisanaiset viestit

en: Generic system error
fi: Yleinen järjestelmävirhe

en: Get locale-specific information.
fi: Hae maa-asetustokohtaiset tiedot.

en: Give a short usage message
fi: Näytä lyhyt käyttöohje

en: Give this help list
fi: Näytä tämä ohje

en: Gratuitous error
fi: Tarpeeton virhe

en: Group         : %s
fi: Ryhmä         : %s

en: Group Flags :
fi: Ryhmäliput  :

en: Group entry for "%s.%s" group:
fi: Ryhmämerkintä ryhmälle ”%s.%s”:

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
fi: Odota SEK sekuntia (oletus 3600)

en: Hangup
fi: Linjankatkaisu

en: Haven't found "%s" in group cache!
fi: ”%s” ei löytynyt ryhmävälimuistista!

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
fi: ”%s” ei löytynyt konenimivälimuistista!

en: Host is down
fi: Kone on alhaalla

en: Host name lookup failure
fi: Konenimen hakuvirhe

en: I/O error
fi: I/O-virhe

en: I/O possible
fi: I/O mahdollista

en: INPUT-FILE OUTPUT-FILE
    -o OUTPUT-FILE INPUT-FILE
    -u INPUT-FILE
fi: SYÖTETIEDOSTO TULOSTIEDOSTO
    -o TULOSTIEDOSTO SYÖTETIEDOSTO
    -u SYÖTETIEDOSTO

en: Identifier removed
fi: Tunniste poistettu

en: Ignore auxiliary cache file
fi: Jätä huomiotta apuvälimuistitiedosto

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
fi: Tiedostoa %s ei huomioitu, koska se ei ole tavallinen tiedosto.

en: Illegal instruction
fi: Virheellinen käsky

en: Illegal object type for operation
fi: Objektin tyyppi on virheellinen toiminnolle

en: Illegal operand
fi: Virheellinen operandi

en: Illegal seek
fi: Virheellinen siirto

en: Illegal trap
fi: Virheellinen ansa

en: Inappropriate file type or format
fi: Sopimaton tiedostotyyppi tai -muoto

en: Inappropriate ioctl for device
fi: Laitteelle sopimaton ioctl

en: Inappropriate operation for background process
fi: Taustaprosessille sopimaton toiminto

en: Information request
fi: Tietopyyntö

en: Information:
fi: Tietoa:

en: Input Files:
fi: Syötetiedostot:

en: Input file %s not found.
fi: Syötetiedostoa %s ei löydy.

en: Input message available
fi: Syöteviesti saatavilla

en: Input/Output format specification:
fi: Syöte/tulostemuodon määrittely:

en: Input/output error
fi: I/O-virhe

en: Integer divide by zero
fi: Kokonaisluvun jako nollalla

en: Integer overflow
fi: Kokonaisluvun ylivuoto

en: Internal NIS error
fi: Sisäinen NIS-virhe

en: Internal stack error
fi: Sisäinen pinovirhe

en: Internal ypbind error
fi: Sisäinen ypbind-virhe

en: Interrupt
fi: Keskeytys

en: Interrupted by a signal
fi: Signaalin keskeyttämä

en: Interrupted system call
fi: Keskeytetty järjestelmäkutsu

en: Interrupted system call should be restarted
fi: Keskeytetty järjestelmäkutsu on suoritettava uudestaan

en: Invalid argument
fi: Virheellinen argumentti

en: Invalid back reference
fi: Virheellinen takaisinviittaus

en: Invalid character class name
fi: Virheellinen merkkiluokan nimi

en: Invalid client credential
fi: Virheellinen asiakkaan valtuustieto

en: Invalid client verifier
fi: Virheellinen asiakkaan varmistaja

en: Invalid collation character
fi: Virheellinen vertailumerkki

en: Invalid content of \{\}
fi: Virheellinen \{\}:n sisältö

en: Invalid cross-device link
fi: Virheellinen laitteiden välinen linkki

en: Invalid exchange
fi: Virheellinen vaihto

en: Invalid floating-point operation
fi: Virheellinen liukulukuoperaatio

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
fi: Virheellinen linkki ”%s” -> ”%s”: %s

en: Invalid numeric gid "%s"!
fi: Virheellinen numeerinen gid ”%s”!

en: Invalid numeric uid "%s"!
fi: Virheellinen numeerinen uid ”%s”!

en: Invalid object for operation
fi: Virheellinen objekti operaatiolle

en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
fi: Virheellinen tai epätäydellinen monitavumerkki tai leveä merkki

en: Invalid preceding regular expression
fi: Virheellinen edeltävä säännöllinen ilmaus

en: Invalid range end
fi: Virheellinen välin loppu

en: Invalid regular expression
fi: Virheellinen säännöllinen ilmaus

en: Invalid request code
fi: Virheellinen pyyntökoodi

en: Invalid request descriptor
fi: Virheellinen pyyntökahva

en: Invalid rule name "%s"
fi: Virheellinen säännön nimi ”%s”

en: Invalid server verifier
fi: Virheellinen palvelintodennus

en: Invalid slot
fi: Virheellinen viipale

en: Invalidate the specified cache
fi: Poista käytöstä määritelty välimuisti

en: Is a directory
fi: On hakemisto

en: Is a named type file
fi: On nimetty tyyppitiedosto

en: Key has been revoked
fi: Avain on kumottu

en: Key has expired
fi: Avain vanhentunut

en: Key was rejected by service
fi: Palvelu hylkäsi avaimen

en: Killed
fi: Tapettu

en: LINK
fi: LINKKI

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
fi: PAIKALLINEN merkintä UID:lle %d hakemistossa %s ei ole ainutkertainen

en: Leap seconds too close together
fi: Karkaussekunnit liian lähellä toisiaan

en: Level 2 halted
fi: Taso 2 pysäytetty

en: Level 2 not synchronized
fi: Taso 2 ei ole synkronoitu

en: Level 3 halted
fi: Taso 3 pysäytetty

en: Level 3 reset
fi: Taso 3 alustettu

en: Link has been severed
fi: Linkki on vahingoittunut

en: Link number out of range
fi: Linkin numero on sallitun välin ulkopuolella

en: Link points to illegal name
fi: Linkki viittaa virheelliseen nimeen

en: Linked Object Type :
fi: Linkitetyn objektin tyyppi:

en: Linked to : %s
fi: Linkitetty: %s

en: List content of archive
fi: Listaa arkiston sisältö

en: Local domain name not set
fi: Paikallista toimialuenimeä ei ole asetettu

en: Local resource allocation failure
fi: Paikallinen resurssienvaraus epäonnistui

en: Machine is not on the network
fi: Kone ei ole verkossa

en: Make output graphic VALUE pixels high
fi: Aseta tulostekaavio ARVO pikseliä korkeaksi

en: Make output graphic VALUE pixels wide
fi: Aseta tulostekaavio ARVO pikseliä leveäksi

en: Malformed name, or illegal name
fi: Väärän muotoinen tai virheellinen nimi

en: Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding\nshort options.\n
fi: Pakolliset argumentit pitkille valitsimille ovat pakollisia kaikille vastaaville lyhyille valitsimille.\n

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
fi: Pakolliset tai valinnaiset argumentit pitkille valitsimille ovat pakollisia tai valinnaisia kaikille vastaaville lyhyille valitsimille.

en: Manually link individual libraries.
fi: Linkitä yksittäisiä kirjastoja käsin.

en: Master Server :
fi: Pääpalvelin   :

en: Master server busy, full dump rescheduled.
fi: Pääpalvelin on varattu, täysi vedostus ajastettu uudelleen.

en: Memory allocation failure
fi: Muistinvarausvirhe

en: Memory exhausted
fi: Muisti lopussa

en: Memory page has hardware error
fi: Muistisivulla on laitteistovirhe

en: Message too long
fi: Liian pitkä viesti

en: Missing or malformed attribute
fi: Puuttuva tai väärän muotoinen määre

en: Mod. Time     : %s
fi: Muutosaika    : %s

en: Modification failed
fi: Muutos epäonnistui

en: Modify operation failed
fi: Muutostoiminto epäonnistui

en: Modify output format:
fi: Muuta tulostemuotoa:

en: Multihop attempted
fi: Yritettiin suorittaa ”multihop”

en: Must specify user name for server-user option
fi: Palvelinkäyttäjä-valitsimelle on annettava käyttäjänimi

en: NAME
fi: NIMI

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
fi: NIMI
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] TIEDOSTO...
    --list-archive [TIEDOSTO]

en: NAME
    [-a|-m]
fi: NIMI
    [-a|-m]

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
fi: NIS-asiakas/palvelinversiot eivät täsmää - palvelua ei voi tarjota

en: NIS map database is bad
fi: NIS-karttatietokanta on viallinen

en: NIS+ operation failed
fi: NIS+-toiminto epäonnistui

en: NIS+ servers unreachable
fi: NIS+-palvelimia ei tavoiteta

en: NIS+ service is unavailable or not installed
fi: NIS+-palvelu ei ole käytettävissä tai asennettu

en: NO OBJECT
fi: EI OBJEKTIA

en: NUMBER
fi: MÄÄRÄ

en: Name : `%s'
fi: Nimi : ”%s”

en: Name Service Cache Daemon.
fi: Nimipalvelun välimuistidemoni.

en: Name not served by this server
fi: Tämä palvelin ei tarjoa tätä nimeä

en: Name not unique on network
fi: Nimi ei ole ainutkertainen verkossa

en: Name or service not known
fi: Nimeä tai palvelua ei tunneta

en: Name output file
fi: Nimeä tulostiedosto

en: Name/entry isn't unique
fi: Nimi/merkintä ei ole ainutkertainen

en: Named object is not searchable
fi: Nimetty objekti ei ole haettavissa

en: Need authenticator
fi: Tarvitaan todennin

en: Network dropped connection on reset
fi: Vastapää sulki yhteyden

en: Network is down
fi: Verkko on poissa käytöstä

en: Network is unreachable
fi: Verkkoa ei tavoiteta

en: No CSI structure available
fi: CSI-rakennetta ei ole käytettävissä

en: No XENIX semaphores available
fi: XENIX-semaforeja ei ole käytettävissä

en: No address associated with hostname
fi: Konenimeen ei liity osoitetta

en: No address associated with name
fi: Nimeen ei liity osoitetta

en: No anode
fi: Ei anode

en: No buffer space available
fi: Puskuritilaa ei ole vapaana

en: No character set name specified in charmap
fi: Merkistön nimeä ei ole määritelty merkistökartassa

en: No child processes
fi: Ei lapsiprosesseja

en: No data available
fi: Dataa ei ole käytettävissä

en: No definition for %s category found
fi: Kategorian %s määrittelyä ei löytynyt

en: No file space on server
fi: Palvelimella ei ole tilaa

en: No link created since soname could not be found for %s
fi: Linkkiä ei luotu, koska tiedostolle %s ei löytynyt so-nimeä

en: No locks available
fi: Lukkoja ei ole käytettävissä

en: No match
fi: Ei vastaavuutta

en: No medium found
fi: Mediaa ei löydy

en: No message of desired type
fi: Halutun tyyppisiä viestejä ei ole

en: No more records in map database
fi: Karttatietokannassa ei ole enempää tietueita

en: No previous regular expression
fi: Ei edeltävää säännöllistä lauseketta

en: No program name given
fi: Ohjelman nimeä ei annettu

en: No program name given\n
fi: Ohjelman nimeä ei annettu\n

en: No route to host
fi: Reititystä koneeseen ei ole

en: No space left on device
fi: Laitteella ei ole tilaa jäljellä

en: No such device
fi: Laitetta ei ole

en: No such device or address
fi: Laitetta tai osoitetta ei ole

en: No such file or directory
fi: Tiedostoa tai hakemistoa ei ole

en: No such key in map
fi: Avainta ei ole kartassa

en: No such map in server's domain
fi: Karttaa ei ole palvelimen toimialueella

en: No such process
fi: Prosessia ei ole

en: No target in line %d
fi: Ei kohdetta rivillä %d

en: Non NIS+ namespace encountered
fi: Kohdattu NIS+:aan kuulumaton nimiavaruus

en: Non-recoverable failure in name resolution
fi: Peruuttamaton virhe nimenselvityksessä

en: None.
fi: Ei mitään.

en: Nonexisting physical address
fi: Olematon fyysinen osoite

en: Not a XENIX named type file
fi: Ei ole XENIXin nimetty tyyppitiedosto

en: Not a directory
fi: Ei ole hakemisto

en: Not found
fi: Ei löydy

en: Not found, no such name
fi: Ei löytynyt, nimeä ei ole

en: Not master server for this domain
fi: Ei ole tämän toimialueen pääpalvelin

en: Not owner
fi: Ei ole omistaja

en: Not supported
fi: Ei ole tuettu

en: Number of Columns   : %d
fi: Sarakkeiden määrä   : %d

en: Number of objects : %u
fi: Objektien määrä   : %u

en: Numerical argument out of domain
fi: Numeerinen argumentti ei kuulu määrittelyjoukkoon

en: Numerical result out of range
fi: Numeerinen tulos on sallitun välin ulkopuolella

en: Object #%d:
fi: Objekti #%d:

en: Object Name   : %s
fi: Objektin nimi : %s

en: Object Type   :
fi: Objektin tyyppi:

en: Object is remote
fi: Tiedosto on etätiedosto

en: Object with same name exists
fi: Saman niminen objekti on olemassa

en: Object-specific hardware error
fi: Objektikohtainen laitteistovirhe

en: Odd number of quotation marks
fi: Pariton määrä lainausmerkkejä

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
fi: Käsittele vain komentorivillä annetut hakemistot. Älä luo välimuistia.

en: Only root is allowed to use this option!
fi: Vain root-käyttäjä voi käyttää tätä valitsinta!

en: Only root or %s is allowed to use this option!
fi: Vain root ja %s voivat käyttää tätä valitsinta!

en: Operation already in progress
fi: Toiminto on jo käynnissä

en: Operation canceled
fi: Toiminto peruutettu

en: Operation not permitted
fi: Toiminto ei ole sallittu

en: Operation not supported
fi: Toiminto ei ole tuettu

en: Operation now in progress
fi: Toiminto on nyt käynnissä

en: Operation would block
fi: Toiminto pysähtyisi

en: Optional output file prefix
fi: Valinnainen tulostiedoston pääte

en: Out of streams resources
fi: Virtaresurssit lopussa

en: Output buffers available
fi: Käytettävissä olevat tulostepuskurit

en: Output control:
fi: Tulosteen hallinta:

en: Output selection:
fi: Tulostevalinnat:

en: Owner         : %s
fi: Omistaja      : %s

en: Owner died
fi: Omistaja kuoli

en: PATH
fi: POLKU

en: PRIVATE
fi: YKSITYINEN

en: Package not installed
fi: Pakettia ei ole asennettu

en: Parameter string not correctly encoded
fi: Parametrimerkkijono ei ole koodattu oikein

en: Parse error: %s
fi: Jäsennysvirhe: %s

en: Partial success
fi: Onnistui osittain

en: Passed object is not the same object on server
fi: Välitetty objekti ei ole sama kuin palvelimella

en: Path `%s' given more than once
fi: Polku ”%s” on annettu useammin kuin kerran

en: Permission denied
fi: Lupa evätty

en: Power failure
fi: Sähkökatko

en: Prefix used for all file accesses
fi: Jokaisen tiedoston käsittelyssä käytettävä etuliite

en: Premature end of regular expression
fi: Ennenaikainen säännöllisen ilmauksen loppu

en: Print cache
fi: Näytä välimuisti

en: Print more information
fi: Näytä lisää tietoa

en: Print more messages
fi: Näytä lisää viestejä

en: Print program version
fi: Näytä ohjelman versio

en: Probable success
fi: Onnistui todennäköisesti

en: Probably not found
fi: Todennäköisesti ei löytynyt

en: Processing request in progress
fi: Pyynnön käsittely käynnissä

en: Profiling timer expired
fi: Profilointiajastin vanhentunut

en: Protocol driver not attached
fi: Protokolla-ajuri ei ole kytketty

en: Protocol error
fi: Protokollavirhe

en: Protocol family not supported
fi: Protokollaperhe ei ole tuettu

en: Protocol not available
fi: Protokolla ei ole käytettävissä

en: Protocol not supported
fi: Protokolla ei ole tuettu

en: Protocol wrong type for socket
fi: Protokollan tyyppi on väärä pistokkeelle

en: Query illegal for named table
fi: Virheellinen kysely nimetylle taulukolle

en: Quit
fi: Lopetettu

en: RFS specific error
fi: RFS:n virhe

en: ROOT
fi: JUURI

en: RPC bad procedure for program
fi: RPC: väärä proseduuri ohjelmalle

en: RPC failure on NIS operation
fi: RPC-virhe NIS-toiminnossa

en: RPC program not available
fi: RPC-ohjelma ei ole käytettävissä

en: RPC program version wrong
fi: RPC-ohjelman versio on väärä

en: RPC struct is bad
fi: RPC-rakenne on virheellinen

en: RPC version wrong
fi: RPC-versio on väärä

en: RPC: (unknown error code)
fi: RPC: (tuntematon virhekoodi)

en: RPC: Authentication error
fi: RPC: Todennusvirhe

en: RPC: Can't decode result
fi: RPC: Tulosta ei voi selvittää

en: RPC: Can't encode arguments
fi: RPC: Argumentteja ei voi koodata

en: RPC: Failed (unspecified error)
fi: RPC: Epäonnistui (määrittelemätön virhe)

en: RPC: Incompatible versions of RPC
fi: RPC: Epäyhteensopivat RPC:n versiot

en: RPC: Port mapper failure
fi: RPC: Porttikartoittajan virhe

en: RPC: Procedure unavailable
fi: RPC: Proseduuri ei ole käytettävissä

en: RPC: Program not registered
fi: RPC: Ohjelma ei ole rekisteröity

en: RPC: Program unavailable
fi: RPC: Ohjelma ei ole käytettävissä

en: RPC: Program/version mismatch
fi: RPC: Ohjelma/versio ei täsmää

en: RPC: Remote system error
fi: RPC: Etäjärjestelmän virhe

en: RPC: Server can't decode arguments
fi: RPC: Palvelin ei voi selvittää argumentteja

en: RPC: Success
fi: RPC: Onnistui

en: RPC: Timed out
fi: RPC: Aikakatkaistu

en: RPC: Unable to receive
fi: RPC: Vastaanotto ei onnistu

en: RPC: Unable to send
fi: RPC: Lähetys ei onnistu

en: RPC: Unknown host
fi: RPC: Tuntematon konenimi

en: RPC: Unknown protocol
fi: RPC: Tuntematon protokolla

en: RSA (%d bits)
fi: RSA (%d bittiä)

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
fi: RTLD_NEXT:iä käytetty koodissa, jota ei ole ladattu dynaamisesti

en: Read and display shared object profiling data.
fi: Lue ja näytä jaetun objektin profilointidata.

en: Read configuration data from NAME
fi: Lue asetukset tiedostosta NIMI

en: Read-only file system
fi: Kirjoitussuojattu tiedostojärjestelmä

en: Real-time signal %d
fi: Reaaliaikasignaali %d

en: Regular expression too big
fi: Liian suuri säännöllinen ilmaus

en: Remote I/O error
fi: Vastapään I/O-virhe

en: Remote address changed
fi: Etäosoite muuttunut

en: Remove 'password' line or make file unreadable by others.
fi: Poista ”password”-rivi tai estä muilta tiedoston luku.

en: Remove locales named by parameters from archive
fi: Poista parametrina annetut maa-asetustot arkistosta

en: Renaming of %s to %s failed
fi: Uudelleennimeäminen %s -> %s epäonnistui

en: Reopening shared object `%s' failed
fi: Jaetun objektin ”%s” uudelleenavaus epäonnistui

en: Replace existing archive content
fi: Korvaa olemassaoleva arkiston sisältö

en: Replicate :
fi: Kaksoiskappale:

en: Report bugs to %s.
fi: Ilmoita ohjelmistovirheistä osoitteeseen %s.

en: Request arguments bad
fi: Pyynnön argumentit virheellisiä

en: Request canceled
fi: Pyyntö peruutettu

en: Request not canceled
fi: Pyyntöä ei peruutettu

en: Required key not available
fi: Vaadittava avain ei ole saatavilla

en: Resolver Error 0 (no error)
fi: Selvitysvirhe 0 (ei virhettä)

en: Resolver internal error
fi: Sisäinen selvitysvirhe

en: Resource deadlock avoided
fi: Resurssiumpikuja vältetty

en: Resource lost
fi: Resurssi menetetty

en: Resource temporarily unavailable
fi: Resurssi ei tilapäisesti ole käytettävissä

en: Results sent to callback proc
fi: Tulokset lähetetty vastakutsuproseduurille

en: SECS
fi: SEK

en: SHOBJ [PROFDATA]
fi: JAETTU_OBJEKTI [PROFILOINTIDATA]

en: STRING
fi: MERKKIJONO

en: Search Path         : %s
fi: Hakupolku           : %s

en: Segmentation fault
fi: Muistialueen ylitys

en: Server busy, try again
fi: Palvelin varattu, yritä uudelleen

en: Server out of memory
fi: Palvelimen muisti lopussa

en: Server rejected credential
fi: Palvelin torjui valtuustiedon

en: Server rejected verifier
fi: Palvelin hylkäsi todennuksen

en: Service configuration to be used
fi: Käytettävät palveluasetukset

en: Servname not supported for ai_socktype
fi: ”Servname” ei ole tuettu ”ai_socktype”:lle

en: Set the program name
fi: Aseta ohjelman nimi

en: Shut the server down
fi: Sammuta palvelin

en: Signal sent by kill()
fi: Signaalin lähetti kill()

en: Signal sent by sigqueue()
fi: Signaalin lähetti sigqueue()

en: Signal sent by the kernel
fi: Ytimen lähettämä signaali

en: Signal sent by tkill()
fi: Signaalin lähetti tkill()

en: Socket operation on non-socket
fi: Pistoketoiminto muulle kuin pistokkeelle

en: Socket type not supported
fi: Pistoketyyppi ei ole tuettu

en: Software caused connection abort
fi: Ohjelmisto aiheutti yhteyden katkaisun

en: Source definitions are found in FILE
fi: Lähdemäärittelyt löytyvät TIEDOSTOsta

en: Srmount error
fi: Srmount-virhe

en: Stack fault
fi: Pinovirhe

en: Stale file handle
fi: Vanhentunut tiedostokahva

en: Start NUMBER threads
fi: Käynnistä MÄÄRÄ säiettä

en: State not recoverable
fi: Tila ei ole palautettavissa

en: Status            : %s
fi: Tila              : %s

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Stopped (signal)
fi: Pysäytetty (signaali)

en: Stopped (tty input)
fi: Pysäytetty (päätteen syöte)

en: Stopped (tty output)
fi: Pysäytetty (päätteen tuloste)

en: Stopped child has continued
fi: Pysähtynyt lapsi on jatkanut

en: Streams pipe error
fi: Virtaputkivirhe

en: Strictly conform to POSIX
fi: Noudata tarkasti POSIXia

en: Structure needs cleaning
fi: Rakenne vaatii puhdistusta

en: Subscript out of range
fi: Alaindeksi on sallitun välin ulkopuolella

en: Success
fi: Onnistui

en: Supported databases:
fi: Tuetut tietokannat:

en: Suppress warnings and information messages
fi: Vaienna varoitukset ja tiedotukset

en: Symbolic character names defined in FILE
fi: Symboliset merkkien nimet annettu TIEDOSTOssa

en: System error
fi: Järjestelmävirhe

en: System information:
fi: Tietoa järjestelmästä:

en: System resource allocation failure
fi: Järjestelmäresurssin varaus epäonnistui

en: TABLE
fi: TAULUKKO

en: TABLE
fi: TAULUKKO

en: TABLE,yes
fi: TAULUKKO,kyllä

en: Table Type          : %s
fi: Taulukkotyyppi      : %s

en: Temporary failure in name resolution
fi: Tilapäinen virhe nimenselvityksessä

en: Terminated
fi: Päätetty

en: Text file busy
fi: Tekstitiedosto varattu

en: The following list contains all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
fi: Seuraavassa listassa ovat kaikki tunnetut koodatut merkistöt. Tämä ei
    kuitenkaan välttämättä tarkoita sitä, että kaikkia näiden nimien
    yhdistelmiä voisi käyttää FROM- ja TO-komentoriviparametreina. Yksi
    koodattu merkistö voi olla listalla useilla eri nimillä (aliaksilla).

en: The owner is set to the current user, the group is set to `%s', and the access permission is set to `%o'.
    
    %s
fi: Omistajaksi on asetettu nykyinen käyttäjä, ryhmäksi ”%s” ja pääsyoikeuksiksi ”%o”.
    
    %s

en: Time to live :
fi: Elinaika     :

en: Timer expired
fi: Ajastin vanhentunut

en: Title string used in output graphic
fi: Tulostekaavion otsikkomerkkijono

en: Too many attributes
fi: Liian monta määrettä

en: Too many levels of symbolic links
fi: Liian monta symbolisten linkkien tasoa

en: Too many links
fi: Liian monta linkkiä

en: Too many open files
fi: Liian monta avointa tiedostoa

en: Too many open files in system
fi: Liian monta avointa tiedostoa järjestelmässä

en: Too many processes
fi: Liian monta prosessia

en: Too many references: cannot splice
fi: Liian monta viittausta: ei voi yhdistellä

en: Too many users
fi: Liian monta käyttäjää

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
fi: Seuraa ohjelman suoritusta näyttämällä parhaillaan suoritettava funktio.
    
         --data=TIEDOSTO      Älä aja ohjelmaa, näytä vain data TIEDOSTOsta.
    
       -?,--help              Näytä tämä ohje ja poistu
          --usage             Näytä lyhyt käyttöohje
       -V,--version           Näytä versiotiedot ja poistu
    
    Pakolliset tai valinnaiset argumentit pitkille valitsimille ovat pakollisia tai valinnaisia kaikille vastaaville lyhyille valitsimille.

en: Trace/breakpoint trap
fi: Jäljitys/katkaisupisteansa

en: Trailing backslash
fi: Kenoviiva lopussa

en: Translator died
fi: Kääntäjä kuoli

en: Transport endpoint is already connected
fi: Siirron vastapää on jo yhdistetty

en: Transport endpoint is not connected
fi: Siirron vastapää ei ole yhdistetty

en: Try \`%s --help' or \`%s --usage' for more information.\n
fi: Kokeile ”%s --help” tai ”%s --usage” saadaksesi lisää tietoa.\n

en: Try \`ldd --help' for more information.
fi: Komento ”ldd --help” antaa lisää tietoa.

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
fi: Kokeile ”%s --help” tai ”%s --usage” saadaksesi lisää tietoa.

en: Trying %s...
fi: Yritetään %s...

en: Type : %s
fi: Tyyppi: %s

en: UNKNOWN
fi: TUNTEMATON

en: UT offset out of range
fi: UT-siirtymä sallitun välin ulkopuolella

en: Unable to authenticate NIS+ client
fi: NIS+-asiakasta ei voi todentaa

en: Unable to authenticate NIS+ server
fi: NIS+-palvelinta ei voi todentaa

en: Unable to create callback
fi: vastakutsua ei voi luoda

en: Unable to create process on server
fi: Palvelimelle ei voi luoda prosessia

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
fi: Tuntematon (tyyppi = %d, bitit = %d)

en: Unknown .netrc keyword %s
fi: Tuntematon .netrc-avainsana %s

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
fi: Tuntematon ELFCLASS tiedostossa %s.

en: Unknown NIS error code
fi: Tuntematon NIS-virhekoodi

en: Unknown OS
fi: Tuntematon käyttöjärjestelmä

en: Unknown database name
fi: Tuntematon tietokannan nimi

en: Unknown database: %s
fi: Tuntematon tietokanta: %s

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown host
fi: Tuntematon konenimi

en: Unknown object
fi: Tuntematon objekti

en: Unknown option: %s %s %s
fi: Tuntematon valitsin: %s %s %s

en: Unknown resolver error
fi: Tuntematon selvitysvirhe

en: Unknown server error
fi: Tuntematon palvelinvirhe

en: Unknown signal
fi: Tuntematon signaali

en: Unknown signal %d
fi: Tuntematon signaali %d

en: Unknown signal %d
fi: Tuntematon signaali %d

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmävirhe

en: Unknown ypbind error
fi: Tuntematon ypbind-virhe

en: Unmatched ( or \(
fi: Pariton ( tai \(

en: Unmatched ) or \)
fi: Pariton ) tai \)

en: Unmatched \{
fi: Pariton \{

en: Unrecognized variable `%s'
fi: Tunnistamaton muuttuja ”%s”

en: Urgent I/O condition
fi: Kiireellinen I/O-ehto

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
fi: Käyttö: %s [-v määrittely] muuttujanimi [polku]

en: Usage: lddlibc4 FILE
fi: Käyttö: lddlibc4 TIEDOSTO

en: Usage: sln src dest|file
fi: Käyttö: sln lähde kohde|tiedosto

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
fi: Käyttö: xtrace [VALITSIN]... OHJELMA [OHJELMANVALITSIN]...\n

en: Use CACHE as cache file
fi: Käytä CACHEa välimuistitiedostona

en: Use CONF as configuration file
fi: Käytä CONFia asetustiedostona

en: Use separate cache for each user
fi: Käytä erillistä välimuistia jokaiselle käyttäjälle

en: User defined signal 1
fi: Käyttäjän määrittelemä signaali 1

en: User defined signal 2
fi: Käyttäjän määrittelemä signaali 2

en: VALUE
fi: ARVO

en: Value too large for defined data type
fi: Arvo on liian suuri annetulle tietotyypille

en: Virtual timer expired
fi: Virtuaaliajastin vanhentunut

en: Warning: ignoring configuration file that cannot be opened: %s
fi: Varoitus: jätetään huomioimatta asetustiedosto, jota ei voi avata: %s

en: Wild result from command execution
fi: Villi tulos komennon suorittamisesta

en: Window changed
fi: Ikkuna vaihtunut

en: Write names of available charmaps
fi: Näytä käytettävissä olevien merkistökarttojen nimet

en: Write names of available locales
fi: Näytä käytettävissä olevien maa-asetustojen nimet

en: Write names of selected categories
fi: Näytä valittujen kategorioiden nimet

en: Write names of selected keywords
fi: Näytä valittujen avainsanojen nimet

en: Write output to file NAME
fi: Kirjoita tuloste tiedostoon NIMI

en: Writing of cache data failed
fi: Välimuistidatan kirjoitus epäonnistui

en: Written by %s and %s.
fi: Kirjoittaneet %s ja %s.

en: Written by %s.
fi: Kirjoittanut %s.

en: Written by %s.\n
fi: Kirjoittanut %s.\n

en: Wrong medium type
fi: Väärä mediatyyppi

en: Yes, 42 is the meaning of life
fi: Kyllä, 42 on elämän tarkoitus

en: You really blew it this time
fi: Tällä kertaa todella sotkit asiat

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
fi: Vyöhykkeen jatkorivin loppuaika ei ole edellisen rivin loppuaikaa myöhäisempi

en: [DIR...]
fi: [HAKEMISTO...]

en: [FILE...]
fi: [TIEDOSTO...]

en: [FILE]
fi: [TIEDOSTO]

en: `%.*s' already defined as collating element
fi: ”%.*s” on jo määritelty vertailuelementiksi

en: `%.*s' already defined as collating symbol
fi: ”%.*s” on jo määritelty vertailusymboliksi

en: `%.*s' already defined in charmap
fi: ”%.*s” on jo määritelty merkistökartassa

en: `%.*s' already defined in repertoire
fi: ”%.*s” on jo määritelty valikoimassa

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
fi: ”%1$s”-määrittelyn lopusta puuttuu ”END %1$s”

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
fi: ”%s” ja ”%.*s” eivät ole kelvollisia nimiä symboliselle välille

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
fi: ”%s” ei ole oikea profiilidatatiedosto ”%s”:lle

en: `digit' category has not entries in groups of ten
fi: ”digit”-kategorian merkinnät eivät ole kymmenen ryhmissä

en: ai_family not supported
fi: ai_family ei ole tuettu

en: ai_socktype not supported
fi: ai_socktype ei ole tuettu

en: alignment overflow
fi: tasauksen ylivuoto

en: already running
fi: on jo käynnissä

en: argument to <%s> must be a single character
fi: argumentin <%s>:lle on oltava yksittäinen merkki

en: argument to `%s' must be a single character
fi: argumentin ”%s”:lle on oltava yksittäinen merkki

en: auth_unix.c: Fatal marshalling problem
fi: auth_none.c: Vakava serialisointiongelma

en: bad argument
fi: virheellinen argumentti

en: bad owner
fi: virheellinen omistaja

en: blank FROM field on Link line
fi: tyhjä FROM-kenttä Link-rivillä

en: block freed twice
fi: lohko vapautettu kahdesti

en: bogus mcheck_status, library is buggy
fi: väärä mcheck_status, kirjastossa on ohjelmavirhe

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
fi: cache_set: uuden ”rpc_buffer”:in muistinvaraus ei onnistunut

en: cache_set: victim alloc failed
fi: cache_set uhrin varaus epäonnistui

en: cache_set: victim not found
fi: cache_set: uhria ei löydy

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
fi: ennen ”until”-aikaa käytettävää aikavyöhykelyhennettä ei voi määrittää

en: can't reassign procedure number %ld
fi: proseduurinumeroa %ld ei voi käyttää uudelleen

en: cannot add already read locale `%s' a second time
fi: luettua maa-asetustoa ”%s” ei voi lisätä toista kertaa

en: cannot add to locale archive
fi: ei voi lisätä maa-asetustoarkistoon

en: cannot allocate dependency list
fi: riippuvuuslistalle ei voi varata muistia

en: cannot allocate memory for program header
fi: ohjelman otsakkeelle ei voi varata muistia

en: cannot allocate name record
fi: nimitietueelle ei voi varata muistia

en: cannot allocate symbol data
fi: symbolidatalle ei voi varata muistia

en: cannot allocate symbol search list
fi: symbolihakulistalle ei voi varata muistia

en: cannot allocate version reference table
fi: versioviitetaulukolle ei voi varata muistia

en: cannot attach to process %lu
fi: ei voida kiinnittyä prosessiin %lu

en: cannot change memory protections
fi: muistin suojausta ei voi muuttaa

en: cannot change mode of new locale archive
fi: uuden maa-asetustoarkiston tilaa ei voi muuttaa

en: cannot change mode of resized locale archive
fi: maa-asetustoarkiston tilaa ei voi muuttaa

en: cannot close file descriptor
fi: tiedostokahvaa ei voi sulkea

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
fi: RUNPATH/RPATH-kopiota ei voi luoda

en: cannot create TLS data structures
fi: TLS-tietorakenteita ei voi luoda

en: cannot create cache for search path
fi: hakupolulle ei voi luoda välimuistia

en: cannot create capability list
fi: kykylistaa ei voi luoda

en: cannot create directory for output files
fi: tulostiedostoille ei voi luoda hakemistoa

en: cannot create internal descriptor
fi: sisäistä kahvaa ei voi ladata

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
fi: kategorialle ”%2$s” ei voi luoda tulostiedostoa ”%1$s”

en: cannot create scope list
fi: aluelistaa ei voi luoda

en: cannot create search path array
fi: hakupolkutaulukkoa ei voi luoda

en: cannot create search tree
fi: hakupuuta ei voi luoda

en: cannot create shared object descriptor
fi: jaettua objektikahvaa ei voi luoda

en: cannot create temporary file
fi: tilapäistä tiedostoa ei voi luoda

en: cannot determine escape character
fi: ohjausmerkkiä ei voi määrittää

en: cannot determine file name
fi: tiedostonimeä ei voi määrittää

en: cannot dynamically load executable
fi: suoritettavaa tiedostoa ei voi ladata dynaamisesti

en: cannot enable socket to accept connections: %s
fi: pistoketta ei voi asettaa vastaanottamaan yhteyksiä: %s

en: cannot extend global scope
fi: globaalia aluetta ei voi laajentaa

en: cannot extend locale archive file
fi: maa-asetustoarkistoa ei voi laajentaa

en: cannot find C preprocessor: %s
fi: C-esikääntäjää ei löydy: %s

en: cannot fork
fi: haarauttaminen ei onnistu

en: cannot generate output file
fi: tulostiedostoa ei voi luoda

en: cannot get information about process %lu
fi: tietojen saaminen prosessista %lu ei onnistu

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
fi: vanhaa pyyntöversiota %d ei voi käsitellä; nykyinen versio on %d

en: cannot initialize archive file
fi: arkistotiedostoa ei voi alustaa

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
fi: ylimääräistä ”%s” ei voi ladata, koska dynaamisen merkkijonon osa korvattiin tyhjällä

en: cannot load profiling data
fi: profilointidataa ei voi ladata

en: cannot lock locale archive "%s"
fi: maa-asetustoarkistoa ”%s” ei voi lukita

en: cannot lock new archive
fi: uutta arkistoa ei voi lukita

en: cannot make segment writable for relocation
fi: segmenttiä ei voi muuttaa kirjoitettavaksi uudelleensijoitusta varten

en: cannot map archive header
fi: arkiston otsaketta ei voi kartoittaa

en: cannot map zero-fill pages
fi: nollatäytteisiä sivuja ei voi kartoittaa

en: cannot open
fi: ei voi avata

en: cannot open %s
fi: tiedostoa %s ei voi avata

en: cannot open `%s'
fi: tiedostoa ”%s” ei voi avata

en: cannot open database file `%s'
fi: tietokantatiedostoa ”%s” ei voi avata

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
fi: hakemistoa ”%s” ei voi avata: %s: ei huomioida

en: cannot open input file
fi: syötetiedostoa ei voi avata

en: cannot open input file `%s'
fi: syötetiedostoa ”%s” ei voi avata

en: cannot open locale archive "%s"
fi: maa-asetustoarkistoa ”%s” ei voi avata

en: cannot open locale definition file `%s'
fi: maa-asetustotiedostoa ”%s” ei voi avata

en: cannot open output file
fi: tulostiedostoa ei voi avata

en: cannot open output file `%s'
fi: tulostiedostoa ”%s” ei voi avata

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
fi: kategorian ”%2$s” tulostiedostoa ”%1$s” ei voi avata

en: cannot open shared object file
fi: jaettua objektitiedostoa ei voi avata

en: cannot open socket: %s
fi: pistoketta ei voi avata: %s

en: cannot read all files in "%s": ignored
fi: kaikkia tiedostoja hakemistossa ”%s” ei voi lukea: ei huomioida

en: cannot read archive header
fi: arkiston otsaketta ei voi lukea

en: cannot read character map directory `%s'
fi: merkistökarttahakemistoa ”%s” ei voi lukea

en: cannot read file data
fi: tiedoston dataa ei voi lukea

en: cannot read header
fi: otsaketta ei voi lukea

en: cannot read header from `%s'
fi: tiedoston ”%s” otsaketta ei voi lukea

en: cannot read object name
fi: objektin nimeä ei voi lukea

en: cannot read statistics data
fi: tilastodataa ei voi lukea

en: cannot rename new archive
fi: uutta arkistoa ei voi nimetä uudelleen

en: cannot rename temporary file
fi: tilapäistä tiedostoa ei voi nimetä uudelleen

en: cannot resize archive file
fi: arkistotiedoston kokoa ei voi muuttaa

en: cannot restore segment prot after reloc
fi: segmentin suojausta ei voi palauttaa uudelleensijoituksen jälkeen

en: cannot save new repertoire map
fi: uutta valikoimakarttaa ei voi turvata

en: cannot stat database file
fi: tietokantatiedoston tilaa ei voi lukea

en: cannot stat locale archive "%s"
fi: maa-asetustoarkiston ”%s” tilaa ei voi lukea

en: cannot stat newly created file
fi: juuri luodun tiedoston tilaa ei voi lukea

en: cannot stat shared object
fi: jaetun objektin tilaa ei voi lukea

en: cannot write output files to `%s'
fi: tulostiedostoja ei voi kirjoittaa hakemistoon ”%s”

en: cannot write result: %s
fi: tulosta ei voi kirjoittaa: %s

en: cannot write statistics: %s
fi: tilastoa ei voi kirjoittaa: %s

en: cannot write to database file %s: %s
fi: tietokantatiedostoon %s ei voi kirjoittaa: %s

en: cap_init failed
fi: cap_init epäonnistui

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
fi: merkin '%s' luokassa ”%s” on oltava luokassa ”%s”

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
fi: merkin '%s' luokassa ”%s” ei saa olla luokassa ”%s”

en: character <SP> not defined in character map
fi: merkkiä <SP> ei ole määritelty merkistökartassa

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
fi: merkin L'\u%0*x' luokassa ”%s” on oltava luokassa ”%s”

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
fi: merkki L'\u%0*x' luokassa ”%s” ei saa olla luokassa ”%s”

en: character class `%s' already defined
fi: merkkiluokka ”%s” on jo määritelty

en: character map `%s' already defined
fi: merkistökartta ”%s” on jo määritelty

en: character map file `%s' not found
fi: merkistökarttatiedostoa ”%s” ei löydy

en: character sets with locking states are not supported
fi: lukitustiloja sisältäviä merkistöjä ei tueta

en: circular dependencies between locale definitions
fi: kehäriippuvuuksia maa-asetustomäärittelyissä

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
fi: clnt_raw.c: vakava otsikon sarjallistamisvirhe

en: command line
fi: komentorivi

en: connect to address %s:
fi: yhdistä osoitteeseen %s:

en: constant or identifier expected
fi: vakio tai tunniste odotettu

en: conversion from `%s' is not supported
fi: muunnos merkistöstä ”%s” ei ole tuettu

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
fi: muunnos ”%s” -> ”%s” ei ole tuettu

en: conversion modules not available
fi: muunnosmoduulit eivät ole käytettävissä

en: conversion rate value cannot be zero
fi: muuntokerroin ei voi olla nolla

en: conversion stopped due to problem in writing the output
fi: muunnos pysäytettiin tulosteen kirjoitusongelman takia

en: conversion to `%s' is not supported
fi: muunnos merkistöön ”%s” ei ole tuettu

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
fi: muunnos ”%s” <-> ”%s” ei ole tuettu

en: copy used because hard link failed: %s
fi: käytetään kopiointia, sillä kova linkitys epäonnistui: %s

en: copy used because symbolic link failed: %s
fi: käytetään kopiointia, sillä symbolinen linkitys epäonnistui: %s

en: couldn't create an rpc server
fi: rpc-palvelinta ei voitu luoda

en: couldn't register prog %ld vers %ld
fi: ohjelmaa %ld versio %ld ei voitu rekisteröidä

en: database %s is not supported
fi: ”%s” ei ole tuettu tietokanta

en: database [key ...]
fi: tietokanta [avain ...]

en: default character map file `%s' not found
fi: oletusmerkistökarttatiedostoa ”%s” ei löydy

en: duplicate definition of <%s>
fi: kaksinkertainen <%s>:n määrittely

en: duplicate definition of script `%s'
fi: kaksinkertainen skriptin ”%s” määrittely

en: duplicate key
fi: avaimen kaksoiskappale

en: duplicate set definition
fi: kaksinkertainen joukon määrittely

en: duplicated definition for mapping `%s'
fi: kaksinkertainen määrittely kartoitukselle ”%s”

en: duplicated message identifier
fi: kaksinkertainen viestitunniste

en: duplicated message number
fi: kaksinkertainen viestinumero

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
fi: sanankatkaisuväliä on merkittävä kahdella saman tyyppisellä operandilla

en: empty char string
fi: tyhjä char-merkkijono

en: empty dynamic string token substitution
fi: tyhjän dynaamisen merkkijonon osan korvaus

en: empty file name
fi: tyhjä tiedostonimi

en: enablecache: cache already enabled
fi: enablecache: välimuisti on jo käytössä

en: enablecache: could not allocate cache
fi: enablecache: välimuistin varaaminen ei onnistunut

en: enablecache: could not allocate cache data
fi: enablecache: välimuistidatan muistinvaraus ei onnistunut

en: enablecache: could not allocate cache fifo
fi: enablecache: välimuistififon muistinvaraus ei onnistunut

en: encoding for output
fi: tulosteen koodaus

en: encoding of original text
fi: alkuperäisen tekstin koodaus

en: error getting caller's id: %s
fi: virhe kutsujan tunnisteen hakemisessa: %s

en: error while adding equivalent collating symbol
fi: virhe lisättäessä yhtäläisyysvertailusymbolia

en: error while closing input `%s'
fi: virhe suljettaessa syötettä ”%s”

en: error while closing output file
fi: virhe suljettaessa tulostiedostoa

en: error while closing the profiling data file
fi: virhe suljettaessa profilointidatatiedostoa

en: error while loading shared libraries
fi: virhe ladattaessa jaettuja kirjastoja

en: error while reading the input
fi: virhe luettaessa syötettä

en: expected continuation line not found
fi: odotettua jatkoriviä ei löytynyt

en: extra trailing semicolon
fi: ylimääräinen puolipiste lopussa

en: failed to create new locale archive
fi: uuden maa-asetustoarkiston luominen epäonnistui

en: failed to load shared object `%s'
fi: jaettua objektia ”%s” ei voitu ladata

en: failed to load symbol data
fi: symbolitietojen lataus ei onnistunut

en: failed to map segment from shared object
fi: segmentin kartoitus jaetusta objektista epäonnistui

en: failed to mmap the profiling data file
fi: profilointidatatiedoston muistikartoitus epäonnistui

en: failed to start conversion processing
fi: muunnoksen aloittaminen epäonnistui

en: failed to write new database file
fi: uuden tietokantatiedoston kirjoittaminen epäonnistui

en: failure while reading configuration file; this is fatal
fi: asetustiedostoa ei voi lukea; tämä on vakavaa

en: failure while writing data for category `%s'
fi: virhe kirjoitettaessa kategorian ”%s” dataa

en: file %s is truncated
fi: tiedosto %s on typistetty

en: file `%s' already exists and may be overwritten
fi: tiedosto ”%s” on olemassa ja saatetaan ylikirjoittaa

en: file not a database file
fi: tiedosto ei ole tietokantatiedosto

en: file size does not match
fi: tiedoston koko ei täsmää

en: file too short
fi: tiedosto on liian lyhyt

en: freed %zu bytes in %s cache
fi: vapautettiin %zu tavua %s-välimuistissa

en: fstat failed
fi: tiedoston tilan luku epäonnistui

en: garbage at end of character code specification
fi: roskaa merkkikoodimäärittelyn lopussa

en: garbage at end of number
fi: roskaa lukuarvon lopussa

en: generate call graph
fi: luo kutsukaavio

en: generate flat profile with counts and ticks
fi: luo kutsukerrat ja -ajat sisältävä ”litteä” profiili

en: getgrouplist failed
fi: getgrouplist epäonnistui

en: handle_request: request received (Version = %d)
fi: handle_request: pyyntö vastaanotettu (Versio = %d)

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
fi: handle_request: pyyntö vastaanotettu (Versio = %d) PID:ltä %ld

en: hard linked somewhere
fi: kovalinkitetty johonkin

en: has fewer than 3 characters
fi: merkkejä on alle 3

en: has more than 6 characters
fi: merkkejä on yli 6

en: header size does not match
fi: otsakkeen koko ei täsmää

en: hexadecimal range format should use only capital characters
fi: heksadesimaalisessa muodossa tulee käyttää vain isoja kirjaimia

en: illegal CORRECTION field on Leap line
fi: virheellinen CORRECTION-kenttä Leap-rivillä

en: illegal Rolling/Stationary field on Leap line
fi: virheellinen Rolling/Stationary-kenttä Leap-rivillä

en: illegal character in file:
fi: virheellinen merkki tiedostossa:

en: illegal escape sequence at end of string
fi: virheellinen ohjaussarja merkkijonon lopussa

en: illegal input sequence at position %Zd
fi: virheellinen syötesarja kohdassa %Zd

en: illegal input sequence at position %ld
fi: virheellinen syötesarja kohdassa %ld

en: illegal nettype: `%s'
fi: virheellinen verkkotyyppi: ”%s”

en: illegal set number
fi: virheellinen viestijoukon numero

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
fi: toteutuksen rajoitus: korkeintaan %Zd merkkiluokkaa sallittu

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
fi: toteutuksen rajoitus: korkeintaan %d merkistökarttaa sallittu

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
fi: epätäydellinen merkki- tai siirtosarja puskurin lopussa

en: incomplete set of locale files in "%s"
fi: epätäydellinen valikoima maa-asetustotiedostoja hakemistossa ”%s”

en: initial getgrouplist failed
fi: alustava getgrouplist epäonnistui

en: input line of unknown type
fi: syöterivi tuntematonta tyyppiä

en: integer overflow
fi: kokonaisluvun ylivuoto

en: internal error
fi: sisäinen virhe

en: internal error (illegal descriptor)
fi: sisäinen virhe (virheellinen kahva)

en: internal error in %s, line %u
fi: sisäinen virhe tiedostossa %s, rivillä %u

en: invalid ELF header
fi: virheellinen ELF-otsikko

en: invalid UT offset
fi: virheellinen UT-siirtymä

en: invalid abbreviation format
fi: virheellinen lyhennemuoto

en: invalid character: message ignored
fi: virheellinen merkki: viestiä ei huomioida

en: invalid day of month
fi: virheellinen kuukauden päivä

en: invalid definition
fi: virheellinen määrittely

en: invalid encoding given
fi: annettu koodaus on virheellinen

en: invalid ending year
fi: virheellinen päättymisvuosi

en: invalid escape sequence
fi: virheellinen ohjaussarja

en: invalid leaping year
fi: virheellinen karkausvuosi

en: invalid line
fi: virheellinen rivi

en: invalid mode
fi: virheellinen tila

en: invalid mode for dlopen()
fi: virheellinen tila funktiolle dlopen()

en: invalid mode parameter
fi: virheellinen tilaparametri

en: invalid month name
fi: virheellinen kuukauden nimi

en: invalid names for character range
fi: virheelliset nimet merkkivälille

en: invalid namespace
fi: virheellinen nimiavaruus

en: invalid persistent database file "%s": %s
fi: virheellinen pysyvä tietokantatiedosto ”%s”: %s

en: invalid pointer size
fi: virheellinen osoittimen koko

en: invalid process ID '%s'
fi: virheellinen prosessi-ID ”%s”

en: invalid quote character
fi: virheellinen lainausmerkki

en: invalid saved time
fi: virheellinen tallennettu aika

en: invalid starting year
fi: virheellinen aloitusvuosi

en: invalid thread ID '%s'
fi: virheellinen säie-ID ”%s”

en: invalid time of day
fi: virheellinen kellonaika

en: invalid weekday name
fi: virheellinen viikonpäivän nimi

en: key length in request too long: %d
fi: avaimen pituus pyynnössä liian pitkä: %d

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
fi: ldd: valitsin ”$1” on moniselitteinen

en: libc4 library %s in wrong directory
fi: libc4-kirjasto %s on väärässä hakemistossa

en: libc5 library %s in wrong directory
fi: libc5-kirjasto %s on väärässä hakemistossa

en: libc6 library %s in wrong directory
fi: libc6-kirjasto %s on väärässä hakemistossa

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
fi: kirjastoilla %s ja %s hakemistossa %s on sama so-nimi, mutta eri tyypit.

en: line too long
fi: liian pitkä rivi

en: link to link
fi: linkki linkkiin

en: list all known coded character sets
fi: luettele kaikki tunnetut koodatut merkistöt

en: locale "%s" not in archive
fi: maa-asetusto ”%s” ei ole arkistossa

en: locale '%s' already exists
fi: maa-asetusto ”%s” on jo olemassa

en: locale alias file `%s' not found
fi: maa-asetustojen aliastiedostoa ”%s” ei löydy

en: locale name should consist only of portable characters
fi: maa-asetuston nimessä saa olla vain siirrettäviä merkkejä

en: locale.alias file to consult when making archive
fi: Arkistoa luotaessa käytettävä locale.alias-tiedosto

en: lstat failed
fi: tiedoston tilan luku epäonnistui

en: makecontext: does not know how to handle more than 8 arguments
fi: makecontext: ei osaa käsitellä yli kahdeksaa argumenttia

en: malformed line ignored
fi: väärän muotoinen rivi jätetty huomioimatta

en: memory clobbered before allocated block
fi: muisti kärsinyt ennen varattuja lohkoja

en: memory clobbered past end of allocated block
fi: muisti kärsinyt varattujen lohkojen jälkeen

en: memory exhausted
fi: muisti lopussa

en: memory is consistent, library is buggy
fi: muisti on yhtenäinen, kirjastossa on ohjelmistovirheitä

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
fi: memusage: valitsin \`${1##*=}' on moniselitteinen

en: memusage: unrecognized option \`$1'
fi: memusage: tunnistamaton valitsin ”$1”

en: missing file arguments
fi: tiedostoargumentit puuttuvat

en: mmap of cache file failed.
fi: välimuistitiedoston muistikartoitus epäonnistui.

en: monitoring file `%s` (%d)
fi: seurataan tiedostoa ”%s” (%d)

en: more than one dynamic segment
fi: useampi kuin yksi dynaaminen segmentti

en: netname2user: (nis+ lookup): %s
fi: netname2user: (nis+-haku): %s

en: netname2user: DES entry for %s in directory %s not unique
fi: netname2user: DES-merkintä %s:lle hakemistossa %s ei ole ainutkertainen

en: netname2user: LOCAL entry for %s in directory %s not unique
fi: netname2user: PAIKALLINEN merkintä %s:lle hakemistossa %s ei ole ainutkertainen

en: netname2user: principal name `%s' too long
fi: netname2user: päänimi ”%s” on liian pitkä

en: netname2user: should not have uid 0
fi: netname2user: uid:n ei pidä olla 0

en: never registered prog %d
fi: ohjelmaa %d ei koskaan rekisteröity

en: no
fi: ei

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
fi: ei <Uxxxx>- tai <Uxxxxxxxx>-arvoa annettu

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
fi: syötenumeroita ei ole määritelty, eikä merkistökartassa ole standardinimiä

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
fi: muita avainsanoja ei tule antaa käytettäessä toimintoa ”copy”

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
fi: tulostenumeroita ei ole määritelty, eikä merkistökartassa ole standardinimiä

en: no output file produced because errors were issued
fi: tulostiedostoa ei tuotettu virheiden takia

en: no output file produced because warnings were issued
fi: tulostiedostoa ei tuotettu varoituksen takia

en: no symbolic name given
fi: symbolista nimeä ei ole annettu

en: no symbolic name given for end of range
fi: välin lopulle ei ole annettu symbolista nimeä

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
fi: kaikki ”outdigit”:in merkit eivät ole käytettävissä merkistökartassa

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
fi: kaikki ”outditit”:in merkit eivät ole käytettävissä valikoimassa

en: not regular file
fi: ei ole tavallinen tiedosto

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
fi: nscd-asetukset:
    
    %15d  palvelimen debug-taso

en: nscd not running!
fi: nscd ei ole käynnissä!

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
fi: välin alku- ja lopputavusarjojen tavumäärä ei ole sama: %d vs %d

en: object file has no dynamic section
fi: objektitiedostossa ei ole dynaamista osaa

en: omit invalid characters from output
fi: jätä virheelliset merkit pois tulosteesta

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
fi: vain ET_DYN ja ET_EXEC voidaan ladata

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
fi: CHARMAP-määrittelyn jälkeen vain WIDTH-määrittelyt ovat sallittuja

en: options:
fi: valitsimet:

en: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
fi: järjestys ”%.*s”:lle on jo määritelty paikassa %s:%Zu

en: out of memory
fi: muisti lopussa

en: out of memory
fi: muisti lopussa

en: output file
fi: tulostiedosto

en: parameter null or not set
fi: parametri on null tai asettamatta

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
fi: pmap_getmaps.c: rpc-ongelma

en: poll: protocol failure in circuit setup
fi: poll: protokollavirhe piiriasetuksissa

en: prctl(KEEPCAPS) failed
fi: prctl(KEEPCAPS) epäonnistui

en: premature end of `translit_ignore' definition
fi: ennenaikainen ”translit_ignore”-määrittelyn loppu

en: preprocessor error
fi: esikääntäjävirhe

en: previous definition was here
fi: edellinen määrittely oli täällä

en: print list of count paths and their number of use
fi: näytä lista lasketuista poluista ja niiden käyttökertojen määrä

en: print progress information
fi: näytä tieto etenemisestä

en: problems while reading `%s'
fi: ongelmia luettaessa tiedostoa ”%s”

en: process %lu is no ELF program
fi: prosessi %lu ei ole ELF-ohjelma

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
fi: profilointidatatiedosto ”%s” ei vastaa jaettua objektia ”%s”

en: rcmd: %s: short read
fi: rcmd: %s: vajaa luku

en: rcmd: Cannot allocate memory
fi: rcmd: Muistin varaaminen ei onnistu

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
fi: rcmd: poll (alustetaan vakiovirhetuloste): %m

en: rcmd: socket: All ports in use
fi: rcmd: socket: Kaikki portit käytössä

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
fi: rcmd: write (alustetaan vakiovirhetuloste): %m

en: reading of ELF header failed
fi: ELF-otsakkeen lukeminen epäonnistui

en: reading of section header string table failed
fi: osaotsikkojen taulukon lukeminen epäonnistui

en: reading of section headers failed
fi: osaotsikkojen lukeminen epäonnistui

en: registerrpc: out of memory
fi: registerrpc: muisti lopussa

en: relative path `%s' used to build cache
fi: suhteellista polkua ”%s” käytetään välimuistin luomiseen

en: repertoire map file `%s' not found
fi: valikoimakarttatiedostoa ”%s” ei löydy

en: resulting bytes for range not representable.
fi: välin tulostavut eivät ole esitettävissä.

en: rpcgen: arglist coding error
fi: rpcgen: argumenttillistan koodausvirhe

en: rpcgen: too many defines
fi: rpcgen: liian monta määrittelyä

en: same rule name in multiple files
fi: sama säännön nimi useassa tiedostossa

en: setgroups failed
fi: setgroups epäonnistui

en: shared object cannot be dlopen()ed
fi: jaettua objektia ei voi avata funktiolla dlopen()

en: shared object not open
fi: jaettu objekti ei ole avoin

en: short read while reading request key: %s
fi: vajaa luku luettaessa pyyntöavainta: %s

en: short read while reading request: %s
fi: vajaa luku luettaessa pyyntöä: %s

en: short write in %s: %s
fi: vajaa kirjoitus tiedostossa %s: %s

en: size overflow
fi: koon ylivuoto

en: socket: protocol failure in circuit setup
fi: socket: protokollavirhe piiriasetuksissa

en: standard input
fi: vakiosyöte

en: start and end character sequence of range must have the same length
fi: välin aloitus- ja lopetusmerkkisarjojen on oltava saman pituiset

en: starting year greater than ending year
fi: aloitusvuosi suurempi kuin lopetusvuosi

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
fi: tiedoston ”%s” tilan lukeminen epäonnistui: %s: ei huomioida

en: suppress warnings
fi: vaienna varoitukset

en: svc_run: - out of memory
fi: svc_run: - muisti lopussa

en: svc_run: - poll failed
fi: svc_run: - kiertokysely epäonnistui

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
fi: svc_tcp.c - ”getsockname” ja ”listen” eivät ole mahdollisia

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
fi: svc_tcp.c - ongelma tcp-pistokkeen luomisessa

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
fi: svc_unix.c - ongelma AF_UNIX-pistokkeen luomisessa

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
fi: svc_unix.c - ”getsockname” ja ”listen” eivät ole mahdollisia

en: svcudp_create - cannot getsockname
fi: svcudp_create - ”getsockname” ei ole mahdollinen

en: svcudp_create: socket creation problem
fi: svcudp_create: ongelma pistokkeen luomisessa

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
fi: svcudp_create: xp_pad on liian pieni IP_PKTINFO:lle

en: symbol `%.*s' not in charmap
fi: symboli ”%.*s” ei ole merkistökartassa

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
fi: symboli ”%.*s” ei ole valikoimakartassa

en: symbol `%s'
fi: symboli ”%s”

en: symbol `%s' has the same encoding as
fi: symbolilla ”%s” on sama koodaus kuin

en: symbol `%s' not defined
fi: symbolia ”%s” ei ole määritelty

en: symbol lookup error
fi: virhe symbolien haussa

en: symbolic link used because hard link failed: %s
fi: käytetään symbolista linkkiä, sillä kova linkitys epäonnistui: %s

en: syntax error
fi: syntaksivirhe

en: syntax error in %s definition: %s
fi: syntaksivirhe %s-määrittelyssä: %s

en: syntax error in repertoire map definition: %s
fi: syntaksivirhe valikoimakartan määrittelyssä: %s

en: syntax error: not inside a locale definition section
fi: syntaksivirhe: ei ole maa-asetustomäärittelyosan sisällä

en: this is the first definition
fi: tämä on ensimmäinen määrittely

en: time overflow
fi: ajan ylivuoto

en: time too large
fi: aika on liian suuri

en: time too small
fi: aika on liian pieni

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
fi: aikavyöhykkeen lyhenne eroaa POSIX-standardista

en: time zone abbreviation has fewer than 3 characters
fi: aikavyöhykkeen lyhenteessä on alle 3 merkkiä

en: time zone abbreviation has too many characters
fi: aikavyöhykkeen lyhenteessä on liikaa merkkejä

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
fi: välin to-arvo <U%0*X> on pienempi kuin from-arvo <U%0*X>

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
fi: to-arvon merkkisarja on pienempi kuin from-arvon sarja

en: too few bytes in character encoding
fi: liian vähän tavuja merkkikoodauksessa

en: too many arguments
fi: liian monta argumenttia

en: too many bytes in character encoding
fi: liian monta tavua merkkikoodauksessa

en: too many errors; giving up
fi: liian monta virhettä; luovutetaan

en: too many leap seconds
fi: liian monta karkaussekuntia

en: too many local time types
fi: liian monta paikallisen ajan tyyppiä

en: too many transition times
fi: liian monta siirtymäaikaa

en: too many, or too long, time zone abbreviations
fi: liian monta tai liian pitkä aikavyöhykelyhenne

en: trailing garbage at end of line
fi: roskaa rivin lopussa

en: trouble replying to prog %d
fi: ongelma ohjelmalle %d vastaamisessa

en: typed single year
fi: yksittäinen vuosi annettu

en: unable to allocate buffer for input
fi: muistin varaaminen syötepuskurille ei onnistu

en: unable to free arguments
fi: argumentteja ei voi vapauttaa

en: undefined
fi: määrittelemätön

en: uninitialized header
fi: alustamaton otsake

en: unknown
fi: tuntematon

en: unknown character `%s'
fi: tuntematon merkki ”%s”

en: unknown directive `%s': line ignored
fi: tuntematon direktiivi ”%s”: riviä ei huomioida

en: unknown iconv() error %d
fi: tuntematon iconv()-virhe %d

en: unknown name "%s"
fi: tuntematon nimi ”%s”

en: unknown set `%s'
fi: tuntematon joukko ”%s”

en: unknown specification "%s"
fi: tuntematon määrittely ”%s”

en: unrecognized option
fi: tunnistamaton valitsin

en: unterminated message
fi: päättämätön viesti

en: unterminated string
fi: päättämätön merkkijono

en: unterminated string constant
fi: päättämätön merkkijonovakio

en: unterminated symbolic name
fi: päättämätön symbolinen nimi

en: upper limit in range is smaller than lower limit
fi: välin yläraja on pienempi kuin alaraja

en: usage: %s infile
fi: käyttö: %s syötetiedosto

en: use of 2/29 in non leap-year
fi: helmikuun 29. päivää käytetty muussa kuin karkausvuodessa

en: value for %s must be an integer
fi: %s:n arvon on oltava kokonaisluku

en: value for <%s> must be 1 or greater
fi: <%s>:n arvon on oltava 1 tai suurempi

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
fi: <%s>:n arvon on oltava suurempi tai yhtäsuuri kuin <%s>:n arvo

en: version lookup error
fi: virhe version selvittämisessä

en: warning:
fi: varoitus:

en: while inserting in search tree
fi: lisättäessä hakupuuhun

en: while opening old catalog file
fi: avattaessa vanhaa katalogitiedostoa

en: while preparing output
fi: valmisteltaessa tulostetta

en: while stat'ing profiling data file
fi: luettaessa profilointidatatiedoston tilaa

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
fi: UCS-välin arvojen kanssa on käytettävä heksadesimaalista symbolista sanankatkaisua ”..”

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
fi: merkkikoodivälin arvojen kanssa on käytettävä absoluuttista sanankatkaisua ”...”

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
fi: absoluuttista sanankatkaisua ”...” ei saa käyttää symbolisen nimivälin arvojen kanssa

en: write incomplete
fi: keskeneräinen kirjoitus

en: writeable by other than owner
fi: kirjoitusoikeus muulla kuin omistajalla

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
fi: väärä ELF-luokka: ELFCLASS32

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
fi: väärä ELF-luokka: ELFCLASS64

en: wrong number of arguments
fi: väärä määrä argumentteja

en: wrong number of fields on Leap line
fi: väärä määrä kenttiä Leap-rivillä

en: wrong number of fields on Link line
fi: väärä määrä kenttiä Link-rivillä

en: wrong number of fields on Rule line
fi: väärä määrä kenttiä Rule-rivillä

en: wrong number of fields on Zone continuation line
fi: väärä määrä kenttiä Zone-jatkorivillä

en: wrong number of fields on Zone line
fi: väärä määrä kenttiä Zone-rivillä

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
fi: xtrace: tunnistamaton valitsin ”$1”\n

en: year type "%s" is obsolete; use "-" instead
fi: vuoden tyyppi ”%s” on vanhentunut; käytä sen sijaan ”-”

en: yes
fi: kyllä

en: yp_update: cannot convert host to netname
fi: yp_update: konenimeä ei voi muuntaa verkkonimeksi

en: yp_update: cannot get server address
fi: yp_update: palvelimen osoitetta ei löydy
